insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
KÖTÜMSERLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN
Tarih: 14.01.2013 Saat: 10:41
Konu: Güncel haberler
Güncel haberler İnsancıl Sol Yayın Kurulu üyesi Erol ÇEVİKÇE yazdı: "Bugün 13 Pazar, yazımı gazeteye göndermem gerekiyor. Neyse ki 4 gün sonra yine kırk yıl önceki gibi heyecanım yerine geldi. Bazıları diyor ki, “Atatürk’ten, İnönü’den sonra gelen ilk kudretli lider, Başbakan Erdoğan oldu. Terör sorunun ancak o çözer.” CHP Genel Başkanı Baykal’ın sayesinde Siirt’ten milletvekili seçilip Başbakan olduğu 2003’ten bu yana, söylemine ve yaptıklarına bakarak, elde ettiği kudrete(!) bir diyeceğim yok ama Kürt sorunu başta halkın gerçek dertlerini çözeceğine, hatta artık öyle bir niyeti olduğuna inanamıyorum. Öyle olsa Cumhurbaşkanı, ana muhalefet lideri başta kendi gibi düşünmeyenleri azarlayıp, kırıp dökerken olsun bir soluk alıp, aynaya bakar!" 

Üniversite öğrencisiyken 1962 yılında, yazarlardan Burhan Arpad’ın bir yazısına tepkiyle yolladığım bir mektupla Vatan Gazetesi'nde yer aldım. Ondan kırk yıl sonra bu elinizdeki Vatan’da haftada bir, eski sözcükle “makale” yazmaya başlamam, geç yaşlarımın en büyük gururu oldu. O ilk yazım şöyle bitiyordu: “1962’deki sorunlar, boyutları değişerek de olsa, 2003’te de temel sorunlar olmaya devam ediyor. En büyük fark, 1962’de 30 milyon nüfusu olan Türkiye, 70 milyona dayandı. Bu gezegen insanoğlunun dünyasıdır, insanoğlunun yaşamı ise 'İş-Aş-Aşk'tır. Bu üç kelime insanın insanla, ülkenin ülke ile ilişkisini de belirler. Şimdilerin savaş ve haksızlıkla Çoğunluğu ezen Azlık Güçlerini, bir gün gelecek Barış ve Adalete İnananlar yenecektir. Ben işte bu iyimserliğimle, 20 yaşımda heyecanla ilk yazımı yazdığım VATAN’da, bundan böyle hem Okuyacağım, hem de Yazacağım. 27. 12. 2003”

On yıldır artan bir heyecanla hiç eksik bırakmadan her hafta yazmayı sürdürüyorum. Hafta boyu bir sayfanın üzerinden kırk kez geçtiğim oluyor. Bilgi ve deneyimlerim dolayısıyla başlarda, daha çok ekonomi ağırlıklı politikaya ağırlık vermeye çalıştım. Hâlâ da halkımın temel derdinin aş ve iş olduğuna inanıyorum. Ne var ki, özellikle 2007 seçiminden sonra, AKP’nin daha doğrusu Başbakan'ın söylem ve eylemlerinde yanlışa, kötüye ve değersize dönük değişim tırmanmaya başlayınca, ben de halkın gerçek gündemini geriye atma tuzağına düşmekten kendimi alamadım.
Hadi, ben neyse, kişisel sorumluluk duygularımla ülkemin, halkımın hak ve doğrularını kaleme alıp, kendimce görev yaptığımı sanıyorum. Ancak, CHP ile Bir Ömür” başlığını koyacak kadar adanmış olduğum partinin, başta Genel Başkanı olmak üzere üst yönetim kadrosunun bütün zaman ve gücünü R. T. Erdoğan’ın bilinçli olarak saptırdığı gündeme dönük harcamalarını anlamakta zorlanıyorum. Üstelik iyi niyetli ve özverili oldukları hâlde, böyle yapmakla seçmen indinde daha çok zayıfladıklarını ve yıprandıklarını da kimse yadsıyamaz.
İşte, son hafta İmralı konusunda Başkan Kılıçdaroğlu’un olumlu tavrına karşı, Başbakan'ın daha öncekiler gibi, karalayan, küçümseyen ve saygısızca tepkisi. Bu kaçıncı; açıkça görülen o ki, R. T. Erdoğan bütün plan ve programını Çankaya’ya çıkmak için yapmış durumda. Bu yolda, bırakın bizim gibi yazanı, çizeni dinlemeyi, parti başkanları, sivil toplum önderleri başta, eleştiren hemen herkesi, adam yerine koymamayı ve yok saymayı yeğliyor. Bu nedenle, bu hafta ilk kez yazarken derin bir umutsuzluk ve kötümserliğe kapıldım. Bunca yıl sonra sanki heyecanımı yitirme korkusunu yaşadım. (9 Ocak Çarşamba.)

Yazımı burada bırakmıştım. Bugün 13 Pazar, yazımı gazeteye göndermem gerekiyor. Neyse ki 4 gün sonra yine kırk yıl önceki gibi heyecanım yerine geldi. Bazıları diyor ki, “Atatürk’ten, İnönü’den sonra gelen ilk kudretli lider, Başbakan Erdoğan oldu. Terör sorunun ancak o çözer.” CHP Genel Başkanı Baykal’ın sayesinde Siirt’ten milletvekili seçilip Başbakan olduğu 2003’ten bu yana, söylemine ve yaptıklarına bakarak, elde ettiği kudrete(!) bir diyeceğim yok ama Kürt sorunu başta halkın gerçek dertlerini çözeceğine, hatta artık öyle bir niyeti olduğuna inanamıyorum. Öyle olsa Cumhurbaşkanı, ana muhalefet lideri başta kendi gibi düşünmeyenleri azarlayıp, kırıp dökerken olsun bir soluk alıp, aynaya bakar! 

Vatan Gazetesi
14.01.2013

 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.13 Saniye