insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
HUKUK MU?
Tarih: 02.03.2013 Saat: 18:01
Konu: Güncel haberler
Güncel haberler İnsancıl Sol Yayın Kurulu üyesi Suay KARAMAN yazdı: "Anayasamızın ikinci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu yazılıdır. Demokratik olan devletimizde, siyasi iktidarın demokrasi dışı tutum ve davranışları bütün hızıyla sürmektedir. Laik olan devletimiz, laiklik dışı tutum ve davranışlarla, rejim değişikliğine doğru sürüklenmek istenmektedir. Üstelik siyasi iktidarın, laikliğe karşı eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi kararıyla belirlenmiştir. Laikliğe karşı eylemlerin odağı olan bir siyasi iktidarın, halen laik bir cumhuriyeti yönetmesi ise korkunçtur ve yeryüzünde başka bir örneği yoktur."

Sosyal devlet ilkesi ise, yapılan özelleştirmeler ile bitirilmiş, başta eğitim ve sağlık olmak üzere her şey paralı duruma getirilmiştir. Hukuk devleti ilkesi de ayaklar altına alınmıştır. Zaten başbakan kuvvetler ayrılığı ilkesinden rahatsız olduğunu açıkça söylemektedir. Hukuk çiğnenmeye başlanınca, tüm olumsuzlukların arka arkaya gelmesi kaçınılmazdır.

Siyasi İslam’ın simgesi olan türbanın yükseköğretim kurumlarındaki yasağı, Anayasa Mahkemesi kararlarına göre devam etmektedir. Anayasa’da tanımını bulan laiklik ilkesi, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarında vurgulandığı gibi, siyasal İslam’ın simgesi olan türbana geçit vermemektedir.

Bunun dışında Anayasa Mahkemesi, bazı partilerin, yükseköğretim kurumlarında öğrencilerin başörtüsü kullanmalarını destekleyen davranışlarını ve siyasal bir simge olan türbanın, eylemli bir durum yaratılarak TBMM’ne taşıma girişimini, laiklik ilkesine aykırı bularak kapatma nedeni saymıştır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de türban yasağının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin din ve inanç özgürlüğü ile eğitim alma hakkına ilişkin düzenlemelerine aykırı olmadığına karar vermiştir. Demokrasi ilkesi yönünden başkalarının hak ve özgürlükleri ile kamu düzeninin korunması amacıyla getirilen bu yasağın meşru olduğunu karara bağlamıştır.

Bütün bu gelişmeler ortadayken, Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü, türbanlı öğrencileri sınıfa almadığı gerekçesiyle açılan davada, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 13 Eylül 2012 tarihinde verdiği karar sonucunda iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Halbuki öğrenciler derse girmiş, Rennan Pekünlü sadece türbanlı olarak derse girdikleri için tutanak düzenleyerek, dekanlığa göndermiştir. Türbanlı öğrenciler, ifadelerinde derslere alınmadıklarını söylemişler ve mahkeme de türbanlı öğrencilerin eğitim hakkının engellendiği savıyla ceza vermiştir.

Prof. Pekünlü, YÖK’ün ve Ege Üniversitesi yönetiminin sözlü “kanunsuz emrini” dinlememiş, anayasal kuralları ve yüksek mahkeme kararlarını uygulayarak görevini yapmıştır. Yaptığı bu görev sonucunda yasalar ve AİHM kararına uyduğu için cezalandırılmıştır.

Yasaları uygulayan Prof. Pekünlü’ye ceza verilmesi, cumhuriyeti ve laikliği savunanlara açıkça bir tehdittir. Rennan Pekünlü, susturulmuş üniversitelerde yasaların kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirme cesaretini onurla gösteren ve direnen bir abide olmuştur.

Hukuk ayaklar altına alınırken, Adalet Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı görevlerinde bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı, hukukçu Mehmet Ali Şahin, Nevşehir’de partili gençlere şunları söylemiştir: “Hiçbir yasal düzenleme, kanun değişikliği, anayasa değişikliği yapmadık. Şu anda üniversite kapılarında inancı gereği başını örttüğü için kapıdan çevrilen kızlarımız, rahatlıkla okullarına, üniversitelerine girebiliyorlar. Artık Türkiye, başörtülü kızlarımızın değil, onların okuma hakkını engelleyenlerin cezalandırıldığı bir Türkiye haline gelmiştir.”

Bu sözler açıkça hukuksuzluğun itirafıdır, yapılan hukuksuzlukla övünmektir. Ayrıca Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün cezası henüz kesinleşmemiştir ve davası Yargıtay’dadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 4. Ceza Dairesi’ne ilettiği görüş ile, Rennan Pekünlü hakkında “kararın anayasal sisteme aykırı olduğu yolundaki temyiz itirazının reddedilerek hükmün onanmasını” talep etmiştir. Mehmet Ali Şahin’in bu sözleriyle resmen yargı etkilenmeye çalışılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu Anayasamızda yazılıdır ama AKP iktidarı ile bu ilkeler sadece şekilsel olarak yürürlüktedir. Buna son vermek için, rejim değişikliğine dur demek için, bütün yurtsever güçlerin, güçlerini birleştirmesine gereksinim vardır.

İlk Kurşun Gazetesi, 25 Şubat 2013


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye