insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
Tarih: 06.05.2016 Saat: 14:24
Konu: Güncel haberler
Güncel haberlerİnsancıl Sol Yayın Kurulu üyesi Dr. Ali Rıza ÜÇER yazdı: "Dünya Tabipler Birliği (World Medical Association/WMA) 17 Ekim 2015’de Türkiye’de Güneydoğu bölgesinde sağlık çalışanları, hastalar ve sağlık tesislerine saldırıların durdurulması için bir açıklama yaptı. Bu açıklamada Türk Tabipleri Birliği Başkanı Bayazıt İlhan’ın “Sağlık çalışanlarına ve sağlık kurumlarına saldırıların halkı yıldırma amaçlı bir siyasi enstrüman olarak kullanıldığına ilişkin işaretler var, yaralıların sağlık kuruluşlarına erişimi güvenlik kuvvetlerince engelleniyor, ambulanslar ve sağlık kuruluşları düzenli olarak hedef alınıyor” sözlerine atıf yapılması dikkat çekiciydi... TTB yöneticileri, PKK’nın başta Diyarbakır Merkez Sur ilçesi olmak üzere Güneydoğu’da il ve ilçeleri cephaneliğe dönüştürmesini, hendekler kazarak güvenlik güçlerine ve sivillere topyekûn saldırı başlatmasını, yüzlerce güvenlik görevlimizi ve masum sivili öldürmesini, yaralamasını, hastanelere, okullara roketlerle, molotoflarla saldırmasını, ambulansları yakıp yıkmasını çatışan taraflar açısından uyulması gereken kurallar alalamasıyla meşrulaştırma ve dengeleme çabasına giriyordu."

http://www.wma.net/en/40news/20archives/2015/2015_34/

Dünya Tabipler Birliğinin (DTB) açıklamasının 14-17 Ekim 2015’de Moskova’da düzenlenen Genel Kurulu’nda Türk Tabipleri Birliği tarafından sunulan “Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde 20 Temmuz 2015 Sonrası Çatışma Döneminde Sağlık Hizmetleri Hızlı Değerlendirme Araştırması” başlıklı raporuna dayandırılmıştı.
https://www.ttb.org.tr/kutuphane/g_rapor_tr.pdf

TTB yöneticileri, PKK’nın başta Diyarbakır Merkez Sur ilçesi olmak üzere Güneydoğu’da il ve ilçeleri cephaneliğe dönüştürmesini, hendekler kazarak güvenlik güçlerine ve sivillere topyekûn saldırı başlatmasını, yüzlerce güvenlik görevlimizi ve masum sivili öldürmesini, yaralamasını, hastanelere, okullara roketlerle, molotoflarla saldırmasını, ambulansları yakıp yıkmasını çatışan taraflar açısından uyulması gereken kurallar alalamasıyla meşrulaştırma ve dengeleme çabasına giriyordu. Raporun dili HDP/PKK cephesinin diliydi. TTB raporuna göre çatışan iki taraf vardı, T.C. Devleti ve PKK.

PKK’nın yarattığı kanlı terör ortamında önce özerklik ardından komşu dört ülkedeki Kürtlerle bütünleşik bir Kürdistan hayalini gerçekleştirmek için öne sürdüğü taleplerin hayata geçirilmesi için kalkışmanın meşrulaştırılması ve sorunun uluslararası platformlara taşınması gerekiyordu. Köşeye sıkışan PKK’nın soluklanması için sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması amacıyla AİHM’e başvurulması bunun örneklerinden biriydi. Bu mücadelede küresel işbirlikçi sivil toplum örgütlerinin, meslek birliklerinin, sendikaların desteği de yaşamsal önemdeydi. TTB’nin Moskova’daki DTB toplantısına yetiştirmek için palas pandıras hazırlattığı raporun aynı dönemde TMMOB, SES, İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Psikiyatri Derneği gibi meslek örgütleri ve sendikalar tarafından hazırlanmış raporların verileriyle zenginleştirilmesi de dikkat çekiciydi.

TTB Raporuna Göre Devlet Güvenlik Güçleri Sağlık Çalışanlarına Kurumlarına ve Araçlarına Saldırıyor!

“Güneydoğu Anadolu’daki kentlerde 20 Temmuz 2015 sonrası çatışma ve kaos ortamında özellikle devletin güvenlik güçlerinin sağlık çalışanlarına, kurumlarına ve araçlarına yönelik açık saldırıları olmuştur. Diğer yandan belli bölgelerde PKK militanlarının ambulans ve personelini alıkoyduğu, sağlık kurumu bahçesinden askeri birliğe doğru ateş açmak üzere bir süre mevzilendiği belirtilmiştir. Asker-polis eşi olan sağlık çalışanları PKK militanlarını tedavi eden personeli dışlıyor. Sağlık çalışanlarına ve kurumlara yönelik bu saldırılar ne yazık ki dört sağlık çalışanının hayatın kaybetmesine neden olmuştur. Aşağıda anlatılan ve bir ambulans sürücüsünün hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olay çatışma günlerinde yaşanan dehşeti özetlemektedir.”(s.23)

“Ambulans sürücüsü Şeyhmus Dursun’un yanı sıra, Diyarbakır’da Dr. Abdullah Biroğul yol kontrolü yapan PKK militanları tarafından, Eczacı Yunus Koca, silahlı saldırı sonucunda, Şırnak’ta Hemşire Eyüp Ergen tanık ifadelerine göre özel harekât polisleri tarafından, Beytüşşebap’ta ambulans sürücüsü Seyhmus Dursun tanık ifadelerine göre özel harekât polisleri tarafından öldürülmüştür. Hemşire Sabri Enük ise yaralanmıştır. Tunceli’de bir ambulansın emniyet güçlerince hedef alınması sonucu parçalanan cam ATT personelini boynundan yaralamıştır. Çoğu kentte sağlık kurumları kasıtlı saldırı ya da kaza sonucu hasar görmüştür.” (s.24).

TTB yöneticilerinin PKK tarafından yol kontrolü sırasında öldürülen ve örgütün bile bu alçakça cinayeti üstlendiği Dr. Abdullah Biroğul olayında günlerce PKK’yı kınamayan açıklamaları nedeniyle hekimlerin yoğun tepkisine maruz kalması ve uzun zaman sonra utangaç biçimde PKK adını zikretmek zorunda kalması hatırlardadır.
http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/pkkyi-kinayamayan-ttbye-tepki-yagiyor-h76223.html

TTB’nin Dünya Sağlık Örgütü Genel kurulu’na sunduğu raporda diğer sağlık çalışanlarının öldürülmesinin sözde tanık ifadelerine dayanılarak güvenlik güçlerinin üzerine atılması dikkat çekicidir. Tunceli’de bir ambulansın emniyet güçlerince hedef alınması sonucu yaralandığı iddia edilen acil tıp teknisyeninin (ATT) adı bile “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” misali raporda yer almamaktadır. Böylece T.C. Devletinin “Genel olarak sağlık hizmetlerine erişimi bozmasının yanı sıra hekimleri Dünya Tabipler Birliği’nin belirlediği “Hasta ve Yaralıların Özellikle Çatışma Sırasındaki Bakımlarını Düzenleyen Kuralları“ ihlal etmeye zorladığı ve Cenevre Sözleşmelerini ihlal ettiği” iddia edilerek sorun uluslararası platforma taşınmak istenmektedir. Bu bağlamda PKK’ya destek veren akademisyenler bildirgesinde eski ve yeni TTB yöneticilerinin yer alması da hiç şaşırtıcı değildir.

AKADEMİSYEN BİLDİRİSİNE İMZA ATAN TTB YÖNETİCİLERİ

Raşit TÜKEL (TTB Merkez Konseyi II. Başkanı)

Nilay Etiler (TTB Merkez Konseyi Üyesi)

Gençay Gürsoy (Eski TTB Merkez Konseyi Başkanı, Eski İstanbul Tabip Odası Başkanı)

Özdemir Aktan (Eski TTB Merkez Konseyi Başkanı, Eski İstanbul Tabip Odası Başkanı)

Ali Özyurt (İstanbul Tabip Odası Yöneticisi)

Onur Hamzaoğlu (TTB Büyük Kongre Delegesi)

Taner Gören (Eski İstanbul Tabip Odası Başkanı)

Şebnem Korur Fincancı (Eski İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri, Eski TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi)

Ümit Biçer (Eski TTB Yöneticisi)

 

TTB’nin HDP/PKK paralelindeki rapor ve açıklamalarında devletin sağlık hizmetlerine erişimi engellediği, çatışma ortamında güvenlik güçlerinin sağlık çalışanlarına, kurumlarına ve araçlarına açık saldırı yaptığı iddiaları dayanaktan yoksun ve iftira niteliğindedir. Böyle taraflı bir tutum alan TTB, Dünya Tabipler Birliği ile birlikte 26-27 Şubat 2016 tarihlerinde, İstanbul’da; Savaş, Göç ve Sağlık Sempozyumu’nu düzenleyecek ve konuyu bir kez daha uluslararası platforma taşımaya çalışacaktır.

Tüm hekimleri ve duyarlı tabip odası yönetimlerini TTB yöneticilerinin bu taraflı ve sorumsuz faaliyetleri nedeniyle kınamaya ve örgütlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. 07.02.2016


Dr. Mehmet Altınok
Tıp Kurumu Başkanı
Dr. Ali Rıza Üçer

Tıp Kurumu Genel Sekreteri

http://www.ilk-kursun.com/haber/250992/ttb-yoneticileri-neden-hdppkk-diliyle-konusuyor/


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.08 Saniye