insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
Tarih: 07.07.2016 Saat: 13:19
Konu: Güncel haberler
Güncel haberler"HUKUK VE ETİK SKANDALI YAŞIYORUZ!".. İnsancıl Sol Yayın Kurulu üyesi ve Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza ÜÇER, Tıp Kurumu Başkanı Dr. Mehmet ALTINOK birlikte kaleme aldıkları açıklamayla, Prof.Dr. Canan KARATAY'a verilen "ceza"yı yersiz, ölçüsüz, dayanaksız ve yakışıksız bulduklarını açıkladılar. Yapılan açıklamada, konuya "taraf" olan kimi kurum ve meslek kuruluşlarının da maddi dayanakları hakkında çarpıcı bilgiler verdiler. "Profesör Dr. Canan Karatay'a gebelikte şeker yüklemesinin zararlı olduğunu iddia etmesi nedeniyle Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin (TJOD) şikayeti üzerine İstanbul Tabip Odası meslekten men cezası vermiş, Karatay'da TTB Yüksek Onur Kuruluna itiraz etmişti TTB Yüksek Onur Kurulu İstanbul Tabip Odasının meslekten men cezasını onayladı. Şimdi bu cezayla ilgili idari yargıya başvuru süreci başlayacak. Konunun TTB ve İstanbul Tabip Odası yönünden bam teli olacak bir menfaat ilişkisi/çatışması (conflict of interest) boyutu vardır. Türk Tabipleri Birliği gelirlerinin yaklaşık % 30'u uzmanlık derneklerinin kasalarından aktarılan gelirlerdir. Uzmanlık dernekleri bu gelirleri üyelerinin aidatları yoluyla değil kongre ve benzer faaliyetlerde başta ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi teknoloji olmak üzere tıp endüstrisinin ürünlerinin pazarlanması amacıyla derneklerin kasalarına para aktarması yoluyla elde eder.."

Canan Karatay'a Meslekten Men Cezasında Hukuki ve Etik Skandal

Profesör Dr. Canan Karatay'a gebelikte şeker yüklemesinin zararlı olduğunu iddia etmesi nedeniyle Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin (TJOD) şikayeti üzerine İstanbul Tabip Odası meslekten men cezası vermiş, Karatay'da TTB Yüksek Onur Kuruluna itiraz etmişti TTB Yüksek Onur Kurulu İstanbul Tabip Odasının meslekten men cezasını onayladı. Şimdi bu cezayla ilgili idari yargıya başvuru süreci başlayacak.

Konunun TTB ve İstanbul Tabip Odası yönünden bam teli olacak bir menfaat ilişkisi/çatışması (conflict of interest) boyutu vardır. Türk Tabipleri Birliği gelirlerinin yaklaşık % 30'u uzmanlık derneklerinin kasalarından aktarılan gelirlerdir. Uzmanlık dernekleri bu gelirleri üyelerinin aidatları yoluyla değil kongre ve benzer faaliyetlerde başta ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi teknoloji olmak üzere tıp endüstrisinin ürünlerinin pazarlanması amacıyla derneklerin kasalarına para aktarması yoluyla elde eder..

Türk Tabipleri Birliği gelirlerinin yaklaşık üçte biri uzmanlık derneklerinden yani dolaylı olarak tıbbi endüstriden elde edilmektedir. Söz gelimi 1 Haziran 2014-31 Mayıs 2015 yıllık bilanço döneminde TTB'nin kasasına giren 2.611. 500 TL'nin 785. 325 TL'si (% 30'u) uzmanlık derneklerinden yani tıp endüstrisinden elde edilmiştir.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) varlıkları ve gelirleri bakımından önde gelen uzmanlık derneklerinden biridir. İstanbul Tabip Odasına Canan Karatay ile ilgili şikayeti TJOD Yönetim Kurulu yapmış, İstanbul Tabip Odası meslekten men cezası vermiş, Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu da bu cezayı onaylamıştır. Ancak TJOD' de diğer uzmanlık dernekleri gibi her yıl TTB kasasına endüstriden elde ettiği gelirlerin bir kısmını aktarmaktadır.

TTB ve TJOD yöneticilerini son 10 yılda TJOD kasasından (kadın doğum endüstrisi kaynaklarından) TTB kasasına ne kadar para aktarıldığını açıklamaya çağırıyoruz. TTB ile TJOD arasında akçalı boyutu da olan bir ilişki söz konusudur, verilen ve onaylanan ceza bu bağlamda gerek TTB gerek İstanbul Tabip Odası gerekse TJOD yöneticileri açısından hukuksal ve etik anlamda skandal niteliğindedir.

Böylesi hukuki ve etik bir skandala yol açan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Yüksek Onur Kurulu ile TJOD Yönetim Kurulunu istifaya davet ediyoruz.

Dr. Mehmet Altınok

Tıp Kurumu Başkanı

Dr. Ali Rıza Üçer

Tıp Kurumu Genel Sekreteri


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.07 Saniye