insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
TGB DARBE GİRŞİMİNİN HABER SAATİ İTİBARİYLE ACI BİLANÇOSUNU ÇIKARDI
Tarih: 19.07.2016 Saat: 19:36
Konu: Güncel haberler
Güncel haberlerTürkiye Gençlik Birliği, 15 Temmuz 2016 gece yarısı başlayan ve ertesi gün 16.00 sularında tamamen kontrol altına alındığı Genelkurmay çevreleri tarafından ifade edilen Darbe Girişiminin ağır ve acı faturasını kamuoyuyla paylaştı: "15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda 19 Temmuz sabahı itibariyle aralarında asker, polis ve sivillerin de bulunduğu 8314 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 550’si tutuklanırken diğerlerinin işlemleri de sürüyor. Yargı ve emniyet dünyası başta olmak üzere kamuda 9577 kişi de görevlerinden alındı... HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. HSYK 2. Dairesi, 541'i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204'ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı... Girişimin ertesindeki 16 Temmuz günü, Türk Lirası 2008'den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.  15 Temmuz akşam saatlerinde başlayan askeri darbe girişiminin sonrasında, Türk Lirası dolar karşısında %6'ya varan bir kayıp yaşadı. Dolar/TL kuru 2,88 seviyesinden 3,05 seviyesine kadar yükseldikten sonra, 3,0157 seviyesine çekildi. Piyasaların yeniden açıldığı ilk iş gününde (18 Temmuz Pazartesi) ise, Borsa İstanbul güne %2,50 kayıpla başladı..."

Türkiye'de 15 Temmuz günü gerçekleştirilen Amerikancı ve Fethullahçı darbe girişimi TSK, Emniyet ve Türk milleti tarafından bozguna uğratılmıştır. Darbe girişimi sonrası, 60'ı polis, 3'ü asker, 145'i sivil olmak üzere 208 şehidimiz, 1491 de yaralımız bulunmakta.

 


15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda 19 Temmuz sabahı itibariyle aralarında asker, polis ve sivillerin de bulunduğu 8314 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 550’si tutuklanırken diğerlerinin işlemleri de sürüyor. Yargı ve emniyet dünyası başta olmak üzere kamuda 9577 kişi de görevlerinden alındı.

 

Şu ana kadar darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınan 112 amiral ve generalden aralarında cuntanın lideri olduğu suçlamasıyla gözaltına alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) üyesi Orgeneral Akın Öztürk, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun, 7’nci Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fethi Alpay, Tümgeneral Mehmet Özlü, Tümgeneral Haluk Şahar, Tümgeneral Serdar Gülbaş, Tümgeneral Şaban Umut, Tuğgeneral İrfan Can, Tuğgeneral Erdal Akyıldız, Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Tuğgeneral Ahmet Biçer, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğamiral Ömer Mesut Ak’ın da aralarında bulunduğu 61 general tutuklandı.

 

Darbe girişimi yargıda deprem yarattı: 2745 hakim açığa alındı

 

HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. HSYK 2. Dairesi, 541'i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204'ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı.
 

TSK bünyesindeki bir grup askerin darbe girişiminden sonra HSYK, bugün olağanüstü toplandı. HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi.  Üyeliği düşürülen 5 isim şöyle: Mahmut Şen, Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun, Şaban Işık, Ahmet Berberoğlu.HSYK 2. Dairesi, 541'i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204'ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2 bin 745 hakimi açığa aldı.

 

Kamuda izinler iptal

 

Tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırıldı.Söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanlar en kısa sürede görevleri başına dönmeleri yönünde açıklamalar yapıldı.

Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışları yasaklanmıştı.

 

5 Temmuz Türkiye ekonomisine neler yaptı;

 

Girişimin ertesindeki 16 Temmuz günü, Türk Lirası 2008'den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.  15 Temmuz akşam saatlerinde başlayan askeri darbe girişiminin sonrasında, Türk Lirası dolar karşısında %6'ya varan bir kayıp yaşadı. Dolar/TL kuru 2,88 seviyesinden 3,05 seviyesine kadar yükseldikten sonra, 3,0157 seviyesine çekildi. 

Piyasaların yeniden açıldığı ilk iş gününde (18 Temmuz Pazartesi) ise, Borsa İstanbul güne %2,50 kayıpla başladı.

kaynak: https://tgb.gen.tr/turkiye/darbe-girisiminin-bilancosu-19994


ORDU SAĞLAM DURDU DARBE ÖNLENDİ: https://tgb.gen.tr/turkiye/ordu-saglam-durdu-darbe-onlendi-19982

ABD destekli FETÖ’nün darbe girişimi askerlerin sağlam durması sonucu engellendi. Darbecilerin TSK içindeki çok küçük bir ekip olduğunu kaydeden emekli komutanlar, TSK’nın darbeye karşı duruşunun daha fazla kan dökül- mesini önlediğini kaydettiler. Askeri yıp- ratma çabalarına da dikkat çeken ko- mutanlar, PKK’ya karşı kahramanca mü- cadele veren askere karşı dikkatli olun- masını istedi.

Emekli generallerin değerlendirmeleri şöyle: 

KÜÇÜK BİR AZINLIK

Emekli Orgeneral Necati Özgen: Dar- be teşebbüsünde bulunan ekip TSK için- deki çok küçük bir ekip. TSK darbe girişimine karşı sağlam bir duruş sergilemiştir. Komu
tanlar birliklerine hakim olmuşlar ve birliklerinin tuzağa düşmelerini engellemişlerdir. TSK bu duyarlılığı göstermeseydi bugün bambaşka bir tablo ile karşılaşılırdı. Durum bu iken askeri yıpratma, askeri iti- barsızlaştırma gayretleri gözleniyor. Tür- kiye’nin etrafında bunca sorun varken, asker canı pahasına şehitler vererek teröre karşı mücadele ederken TSK için- deki çok küçük bir grubun yaptığı işi TSK’ya maledip onu halkın gözünde küçük düşürmeye çalışmak yanlıştır. PKK’ya ve dış düşmanlara yarar.

 

Türk halkı her zaman askerine sahip çıkmıştır ve çıkacaktır. Darbeyi ordunun sağlam duruşu önlemesine rağmen askere yönelik kışkırtma çabaları dikkat çekicidir. Başta ülkeyi yönetenler olmak üzere tüm siyasetçiler, gazete ve televizyonlar çok dikkatli davranmak zorundadır. TSK’nın teröre karşı mücadele şevki kırılmamalıdır. Bugün yapılacak ilk iş Türkiye’nin birliğinin bütünlüğünün sağlanmasıdır. Polis ve asker bölücü teröre karşı birlikte mücadele veriyor. Bu mücadele birliğini sekteye uğraşacak davranışlar engellenmelidir. Bazı yerlerde münferit de olsa askerlere yönelik sal- dırılar olmuştur. Bunları yapanlar derhal cezalandırılmalıdır. 

 

TSK SAĞLAM DURMASAYDI ACI OLAYLAR YAŞANIRDI

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin: Ordunun çok büyük bir bölümü darbeye karşı çıktı. Birçok komutan birliklerinin darbe tuzağına düş-
mesini engelledi. Birçok komutan darbecilerin emirlerine direndi. Darbe bu sayede engellendi. Darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ yeterli desteği bulamadığı 
için emniyet içinde tasfiye olmuş ekiplerini devreye sokmaya çalıştı. Onlara askeri kıyafet giydirerek harekete geçme çabaları da bunun sonucu. TSK sağlam durma- saydı bugün çok daha acı olaylar yaşayabilirdik. 

 

F TİPİNİ BESLEYENLER

Emekli Tuğgeneral Osman Özbek: Darbe girişimini gerçekleştirenler TSK’nın yüzde 1’ini bile oluşturmuyor. Darbe asker destek vermediği için ön- lenmiştir. Bu gerçek herkes tarafından iyi anlaşılmalıdır. Bu gerçeğe rağmen askeri itibarsızlaştırma ve asker-polis gerilimi yaratma ça-

baları gözleniyor. Gazete ve televizyonlar yayınlarına dikkat etmeli, askeri aşağılayıcı görüntüler yayınlamaya son vermelidir. Özellikle de yöneticiler kullandıkları dile özen göstermelidir. Ordunun yıpratılmasına neden olacak ifadelerden kaçınmalıdır. Özellikle de bu olay siyasi istismar konusu yapılmamalıdır.

Bu noktaya gelinmesinde sorumluluğu olanlar elbette vardır. F tipi örgütü bü- yütüp besleyenler özeleştiri yapmalıdır.

Yapılan uyarıları dinlemeyenler sorumluluklarını bilmelidir. 

 

TSK BU OLAYDAN GÜÇLENEREK ÇIKACAK

 

ESKİ Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ darbe girişimini cemaatin örgüt- lediğini belirterek “TSK içindeki zararlı odaklar, bugün temizleniyor. Bu da bize şunu gösteriyor. Bu olaydan TSK daha güçlü olarak çıkacaktır. Buna da yürekten inanıyorum. Bu coğrafyada güçlü orduya ihtiyacımız var. Lütfen konuşurken, hareket ederken her türlü davranışımızda bu hususu unutmayalım” dedi.

 

MEHMETÇİK ALDATILDI

 

Başbuğ açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün çok kimse bu darbeciler ile Cemaat arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi taşıyorum. Ama bu vesileyle 14 Nisan 2009 günü Harp Akademileri’nde yaptığım konuşmada söylediğim bir hususu burada tekrarlama hakkına sahibim. O gün yani tam 7 yıl önce dedim ki, ‘Bazı Cemaatler hedeflerine ulaşmada kendileri için en büyük engel olarak TSK’yı görmektedirler. Bu nedenle TSK aleyhine faaliyette bulunmaktadırlar. Bu yapılanmalara karşı hukuk devleti kapsamında kuralları içinde TSK olarak etkisiz ve tepkisiz kalmayacağız.’ Başta Başbakana 
ve tüm ilgililere bu değerlendirmemizi ilettik ama maalesef itibar edilmedi.”

“20 yaşındaki askerlerimizi bu darbenin içinde yer alan, planlayan, rütbeli personelden ayrı bir yere koymanın doğru olduğu düşün- cesindeyim. Tatbikat diye kışlanın dışına çıkartıldığı görülüyor. Mehmetçik kullanıldı. Belki aldatıldılar, o genç çocuğun bunu anlaması değerlendirmesi, kolay bir olay değil. Genç erlerimizle diğerlerini aynı teraziye koymayalım.” 

 

E. ORG. ÇETİN DOĞAN: DARBECİLERE KARŞI HÜKÜMETİN YANINDAYIM

 

ALYOZ davasında yargılanıp beraat eden eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan da “Darbecilere karşı hükümetin yanın- dayım” dedi. Doğan ayrıca “Bu
olay olmasaydı bu adamların kökünün kazınması mümkün olmayacaktı” yorumunda bulundu.

Odatv’ye konuşan Doğan, darbe girişiminde en çok konuşulan isimlerden Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse ile
ilgili Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a mektup gönderdiğini açıkladı. Doğan, “Hükümetle bu darbeciler el ele verdi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Atatürkçü laik demokratik insanları tasfiye ettiler ve onların yerine geçen grup bu” açıklamasında bulundu.

Doğan ayrıca şunları söyledi: “Ülkemiz, Silahlı Kuvvetler ve ben şahsen gaflet içindeymişiz. Görüyorduk ama bu kadar yaygın olduğunu bilmiyorduk. 1970’lerden itibaren adım adım Silahlı Kuvvetler’e nüfus etmişler. Bu olay olmasaydı bu adamların kökünün kazınması mümkün olmayacaktı. Bundan çıkarılacak ders şu: laik demokratik devlette dini öne çıkarmak, bizden olan bizden olmayan diye ayrım yapmak çok hatalı bir şey. Laik demokratik cumhuriyette iman ve itikada karşı gelinmez. Bugün sokağa çıkan insanları anlıyorum, Cumhuriyet’e demokrasiye sahip çıkmak için tanka izin vermeyen tepki gösteren insanları anlıyorum, ama orada askerleri kırbaçlayan, kafasını kesen de bir başka zihniyet. Bu da Fethullah’ın bir başka anlayışı. Türkiye’yi çok karanlığa götürecek bir akımın elemanları.” 


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.07 Saniye